Friday, July 23, 2021

MA SOOVITAN PIGEM KESKKONDA LICHESS KUI CHESS.COM

Lichess on tasuta keskkond ja selle tehnilised võimalused on paremad kui tasulisel, aga populaarseimal keskkonnal Chess.com, edaspidi lihtsalt Chess. Lichess on rohkem nagu professionaalide jaoks ja Chess ilusate piltide ja mänguasjade jaoks.
Nii saab Lichessis teha Study ja teha see nähtavaks kas kõigile või siis valitud grupile, võimaldada selles kirjutada ja käike teha kas kõigil või siis valitud grupil. Tegemist on üle interneti jagatud malelauaga, mida treenerid saavad oma õppegrupis kasutada, lubades siis õpilastel samuti käike teha või siis mitte. Selles on ka helivestlus, mille toimimist ja kvaliteeti ma pole kontrollinud.
Loomulikult on igal masinal ja tehnilisel seadmel ka omad eelised. Nii võimaldab Chess tekitada oma blogi, mille postitustesse saab ka fotosid ja anigiffe lisada. Võimalik, et Chess maleloengud on paremad kui Lichessis seetõttu, et seal makstakse autoritele autoritasu. Ma ei tea seda, võib-olla ei maksa nad autoritele midagi. See, et keskkonnas Chess on rohkem mängijaid kui keskkonnas Lichess pole eriline mure, sest ka Lichessis on mängijaid piisavalt. Näiteks käesoleval hetkel mängib seal korraga 70 000 maletajat.
Chess üheks eeliseks näib olevat võimalus tekitada selles oma maleblogi. Viimase postitustesse saab panna fotosid ja videosid ning ka partiisid notatsiooniga.
Paraku on selle Chess blogiga tehnilised probleemid.
Esiteks selgub, et malepartii kommentaare ja variante selles keskkonnas muuta ei saa. Kui avastatakse mingi asi, mida tuleks täpsustada või lisada, siis ainus võimalus midagi muuta on oma arvutis PGN faili muuta ja siis üles laadida see uus partiifail vana asemele.
Teiseks selgub, et nõutakse, et artikli päises peab olema foto (kuigi süsteem tehniliselt laseb üles laadida ka videosid sellesse kohta, mis on ebaloogiline) ja see foto peab olema õiges formaadis. Aga fotode kärpimiseks selles blogis võimalust ei ole ja jällegi tuleb fotot töödelda omaenda arvutis ja alles siis see uuesti üles laadida.
Chess lubab blogile panna oma nime ja annab sellele blogile oma internetiaadressi. Paraku on nende serveritel mingi probleem, näiteks minu blogi


kohta näitab internet praegu, et seda pole veel olemas. Kui sisestada brauserisse blogi aadress, siis teatatakse, et seda pole olemas. Võimalik, et nende serverid peavad nädal aega kohanema, ma ei tea seda. Praegu saan jagada ainult blogi postitusi ühekaupa.
Siis reklaamitakse seal, et blogi saab teha nähtavaks ka tipp-blogide nimekirjas. Selgub, et seal esitatakse hämaraid tingimusi. Öeldakse, et blogi ei tohi kogu aeg ainult rassistlikku juttu rääkida. See aga on tarvilik tingimus igas läänemaises blogis ega ütle seda, milline see blogi peab siis olema, et nimekirjas nähtavaks saada.
Veel lisatakse, et postitused peavad olema "positiivsed". Siin on tegemist mingi demagoogiaga. Sest samas rõhutatakse, et blogi postitused peavad olema tehtud Chess programmidega. Mida see nõue täpsemalt tähendab, seda pole öeldud. Mõnda asja aga ei saa hästi teha Chess enda programmiga. Näiteks noolte näitamist malelaual. Niisiis võib positiivsuse nõue tähendada hoopis seda, et firmale Chess ei tohi teha kriitikat ja ei tohi kasutada tema konkurentide programme või vabavara. Nõutakse ka, et päise fotod peavad olema õiges formaadis, aga neil endal puudub vastav fotokärpija.
Kui minu blogi lõpuks internetis nähtavaks ei muutu, siis ma loomulikult mingil hetkel enam ei maksa Chessile raha.

Nüüd valereklaamist ja ärimoraali rikkumisest Chess poolt.


Chess teatab, väga tihti ja pealetükkivalt, et proovige, katsetage Chess mõnda tasulist versiooni nädal aega tasuta.
Lõpuks proovisin.
Selgub, et Chess küsib tasuta proovimise eest krediitkaardi andmeid. See äratab kahtlusi, sest kõik niimoodi ei tee. Paljud programmid lubavad tasuta katsetamist ilma krediitkaardi andmeid küsimata.
Chess teatab, et nad ei kasuta neid krediitkaardi andmeid, kui pole tehtud otsust tasulisele versioonile üle minna. Aga siin on mängus kaks ärilist pettust.
Esiteks, Chess laseb maksta terve aasta eest, aasta lõpuni, isegi kui on ühinetud poole aasta pealt. Järelikult need 7 päeva tasuta proovimist maksab klient tegelikult kinni, kui ta tasulisele versioonile üle läheb!
Teiseks, tavaliselt sellistel juhtudel tuleb katseaja lõppedes teade, et kui soovid täisversiooni kasutamist jätkata, siis pead nüüd maksma, muidu see lakkab toimimast. Ent mitte keskkonnas Chess. Chess teatab katseaja lõppedes ootamatult, et sa oled nüüd selle asja terveks aastaks juba välja ostnud! Raha on krediitkaardi pealt juba broneeritud (odavaim pakett umbes 30 eurot aastas), kuigi kliendil pole lastud valida, kas ta siis tahab või ei taha seda teenust osta.
Kliendile on küll jäetud tehniline võimalus see leping katkestada. (Kui sellist võimalust ei oleks, siis saaks küll kindlasti Chessi kohtus võita!) Ent seda lepingu katkestamise võimalust tuleb kaua otsida kusagilt nurga tagant.
Seejuures ei vaevu Chess kliendile teatama, mis saab kliendi blogist, kui ta ühel aastal otsustab raha enam mitte maksta. Kas see blogi likvideeritakse, kuna uut aastamakset pole tehtud (näiteks, kui internetilehekülje eest pole mõnda aega makstud, siis tavaliselt see ajutiselt suretatakse välja, kuni klient lõpuks maksab); või jäävad postitused alles, ent ei saa lisada uusi postitusi, kuni raha pole uuesti makstud?
Samad küsimused muude Chess tasuliste omadustega. Kas salvestatud partiianalüüsid lähevad kaotsi, kui ühel päeval enam mitte maksta; või ei saa enam lihtsalt uusi analüüse salvestada?
Seega Chess müüb klientidele põrsast kotis ja seejuures nii, et annab põrsa sulle ajutiselt prooviks ja seejärel ilma sinu nõusolekuta teatab, et sa juba ostsid selle ja nad juba ise võtsid sinu pangaarvelt selle eest raha.

Seetõttu ma kommertsiaalset maleplatvormi Chess ei soovitagi.

Ja kui ma oma Chess blogis sellest kirjutaksin, siis tõenäoliselt tõlgendaksid nad seda "mittepositiiivse" postitusena ja ma ei saaks oma blogi sealses loetelus nähtavaks teha.
Kokkuvõttes ma ei ole sellele Eesti maletajale, kes mulle peale käis, et ma keskkonda Chess katsetaksin, just eriti tänulik.
Ma lisan siia lõppu oma maleblogi aadressi. Hetkel teatas mu brauser ikka veel, et seda blogi pole olemas. Makstud selle eest on ja üksikuid blogipostitusi internet näitab.

No comments:

Post a Comment