Sunday, May 4, 2025

NEO-AVERBAHI MALE

Ma mõtlesin äsja välja malemängu laienduse, mis võimaldaks paremini teostada Garri Kasparovi deviisi "Male kui elu mudel". See uus malemäng modelleerib ka altkäemaksu maksmist, mistõttu seda võiks kutsuda ka nimega "altkäemaksuga male". 

Uues malemängu versioonis on võimalik vastase malendeid (väljaarvatud kuningat) ära osta, et nad riigireeturiks hakkaksid ja värvi vahetaksid.

Mängu alguses on kummalgi mängijal 9 ühikut maleraha (maležetooni), millega saab vastase malendeid ära osta. 

Kuninga hind on lõpmatus ja kuningat osta ei saa.

Lipu hind on 9, vankri hind on 5, oda ja ratsu hind on võrdselt 3 ja etturi hind on 1. Seega saab partiis osta vastase ühe lipu ja samuti vastase ainult ühe vankri, sest kahe vankri ostmiseks raha ei jätku. 

Enne oma käigu sooritamist ei saa vastase malendeid juurde osta. Tuleb teha legaalne käik ja kuulutada "Ostan!" ning seejärel mõni vastase malend ära osta.

See täpsustus välistab muide võimaluse, et enne mängija poolt käigu sooritamist on tema vastase kuningas juba tules. 

Samuti ei lase see reegel pärast vastase malendi ära ostmist vastasel seda malendit endale kohe tagasi osta. Vastane peab tegema vähemalt ühe käigu sellises seisus, milles laual on tema värske riigireetur, enne kui ta saab selle reeturi endale tagasi värvata. 

Siit järeldub, et kui tavalises males on laual matiseis, siis see sama seis on matiseis ka meie uues males ja seda olenemata sellest, kui palju mängijail on veel žetoone. Matti või patti ei saa tõrjuda ainult vastase malendi äraostmisega, sest enne ostmist tuleb sooritada legaalne käik, mida sellises seisus aga pole. 

Samuti ei saa värske riigireetur käiku sooritada kohe, vaid ta peab ära ootama vastase ühe käigu, enne kui ta liikuma saab hakata.

Korraga saab osta ainult ühe vastase malendi. 

NÄIDE 1

Valged: Kh2, E: f6 (8 žetooni)
Mustad: Kf3, E: b2 (1 žetoon) 

Valgel on järel veel 8 ühikut maleraha, Mustal on järel veel ainult 1 ühik maleraha.

Valge käik.

Valge mängib 1 f7?? lootes viigile pärast 1... b1Q 2 f8Q+.

Valge käik

Partii jätkub aga järgnevalt:

1 f7?? b1Q ostan f7!
2 Kh3 (ainus legaalne käik ja Valge ei suuda vastase lippu osta, etturi f7 ostmisest pole aga kasu) 2...Qh1#

Valge käik. Valgel ei ole raha, et Musta lippu ära osta. 

NÄIDE 2

Valge käik. Mustal on 9 ühikut maleraha.

Kui Valgel on 9 ühikut maleraha, siis peaks Valge võitma käiguga 

1 h8Q

Must käib seepeale kuningaga ja ostab Valge lipu. Valge käib seejärel kuningaga ja ostab Musta lipu. Mustal pole nüüd aga enam raha, et Valge lippu osta ja Valge võidab nagu tavalises males. 

Rangelt võttes, üldjuhul ei ole see aga veel tõestus, et ülal diagrammil näidatud seisus on matistamine võimalik, sest teoreetiliselt võib Must ju Valge lipu osta mõnel ebasobival hetkel. Lihtsate lõppmängude teooria alles ootab väljatöötamist. 

Kui Valgel on 8 ühikut raha, siis see esmakäik aga kaotab, sest seepeale ostab Must Valge lipu ja Valgel pole nüüd enam piisavalt raha, et oma lippu tagasi osta. 

Uue malemängu see omadus illustreerib tõsielulist fakti, mänguteoreetilist paradoksi, et mõnikord on halb omada liiga häid relvi või inimesi, kui need võivad vaenlase kätte sattuda. 

Valge peaks aga võitma käiguga 

1 h8R!

Must käib seepeale kuningaga ja ostab Valge vankri. Valge käib seepeale kuningaga ja ostab oma vankri tagasi. Mustal ei jätku enam raha, et uuesti Valge vankrit osta. See lahendus baseerub tõsiasjale, et kaks vankrit on tugevamad kui lipp, sest 5 + 5 = 10 > 9

Selles mängus saab partii jooksul osta ainult ühe vankri.

Kui valgel on maleraha alla 5 ühiku, siis ei tohi ta oma etturit isegi vankriks edutada, sest ta ei jaksaks riigireeturist vankrit pärast enam vastase käest tagasi osta. 

Valge viigistab siis näiteks käiguga

1 h8N!!

Mustal pole mõtet seda ratsut endale osta, sest kuninga ja ratsuga kuninga vastu ei saa niikuinii matistada.

Kui ülalnäidatud seisus on käigul aga Must, siis ta viigistab, kui tal on vähemalt kaks ühikut maleraha. 

Esimesel kahel käigul liigub Musta kuningas Valge etturi suunas ja ostab selle mustaks. Valge ei saa etturiga käia, sest ta peab alguses käima ja alles seejärel saab selle etturi valgeks tagasi osta. Kolmandal käigul on Musta kuningas aga väljal g7 ja juba lööb etturi h7, kui see sel hetkel valge on. Kui see ettur on sel hetkel must, siis ei saa Valge oma ääreetturiga enam võita, kuna Musta kuningas pääseb nurka h8. 

Mitmetes etturilõppmängudes ei tohi kuningaga oma etturist liiga kaugele ettepoole liikuda, kuna vastane võib selle etturi ära osta ja rahapuuduses kuningas ei pruugi ülejooksikule enam järele jõuda. 

Nimetagem seda "neo-averbahi efektiks". 

Kuna see uus malemängu versioon paiskab segi lihtsate, teoreetiliste lõppmängude teooria, siis nimetagem seda "neo-averbahi maleks". 

Mul pole õrna aimugi, kas malemängu mõni sarnane versioon on varem juba leiutatud. Kuulnud ma sellest küll ei ole. 

UUS MALE DIGITAALSEL KUJUL

Digitaalsel kujul, näiteks internetimales, tuleks selle malemängu versiooni korral loobuda tavast, et nii kui käik malelaual on tehtud, jääb käigu sooritaja kell kohe seisma ja käivitub vastase kell. 

Käik tuleb lugeda lõplikult sooritatuks alles siis, kui on käsitsi vajutatud kellanuppu. Enne seda oleks parem, kui vastane isegi ei näeks, milline käik malelaual sooritati. Selles mängus on ju "käiguks" käik malelaual pluss teatav ostutehing või sellest loobumine.

Vastase malendi ostmiseks piisaks sellest, kui pärast oma käigu sooritamist vastase mõnel malendil klikkida. 

Malelaua kõrval peaks lisaks ajale näitama ka kummagi vastase järelejäänud žetoonide arvu. 

Kuna ostutehinguid esineb harva, siis oleks ehk otstarbekas ostutehingu toimumisest anda märku vastava helisignaaliga või näiteks teatega 

"Ettur f7 jooksis vastase poole üle!"

AVANGUTEOORIA 

Meie uue maleversiooni üheks eeliseks on see, et Sitsiilia kaitse on täielikult välistatud. Pärast avakäike

1 e4 c5??

matistab Valge ühe käiguga:

2 Bc4 ostan f7#

Meie uus maleversioon osutub elu mudeliks selles mõttes, et ka päriselt võib osutuda eriti ohtlikuks see, kui reetur seisab valitsejale väga lähedal. 

Mängida saab aga Parandatud Sitsiilia kaitset:

1 e4 c5 ostan f2+

Valge on nüüd sunnitud mängima 

2 Kxf2

ja ta ei saa endale kohe matti osta.

Neo-averbahi male avanguteooria on veel välja töötamata. 

Kui peaks aga selguma, et vastase malendite ostmise võimalus mängu liialt lihtsustab, nii et Valge algseisust hõlpsasti võidab või suubub partii kiiresti viigihõngulisse lippudeta lõppmängu, siis on võimalik mängu modifitseerida, aeglustades ostmiste tempot partii algfaasis.

Nii võib näiteks kehtestada reegli, mille järgi partii alguses pole kummalgi mängijal žetoone. Iga malelaual sooritatud käigu eest saab mängija ühe žetooni, kokku on võimalik saada 9 žetooni. Žetooni saab mängija oma käigu eest kohe, nii et juba sama käigu lõppfaasis saab ta selle žetooni vastase mõne võitleja äraostmiseks kulutada.

Sellise täiendava reegli puhul saab vastase vankrit ära osta alles viienda käigu sooritamise ajal või pärast seda; vastase lippu saab ära osta alles üheksanda käigu sooritamise ajal või pärast seda.

KIRJANDUST

Kasparov, Garri (2009) Male kui elu mudel. Tallinn: Tänapäev.  









No comments:

Post a Comment